Our November

We started November off with some family portraits.  The kids had a blast out there with our friend and photographer Molly.   Continue reading

Advertisements

Rotisserie Chicken

Usually a Rotisserie Chicken is just too expensive for us to use for a dinner so we don’t often give them a second glance in the store.  This week though we found that our store puts some in the refrigerated section and sell them for a dollar less.  So for $3.98 we got a whole chicken which is about $2 cheaper than I could get a whole fryer chicken for.

Because it is already cold I think up great things to use it for.  Of course it will not become dinner that night but that doesn’t mean I can’t cut it up and use the breast slices for topping a salad or just on the side of some veggies and rice for the kids.  And the rest of it can get diced up and used for chicken salad.  Plus I can use the rest of the carcass for making chicken broth.  So I can get 4 lunches for the 3 kids and a whole gallon of chicken broth for only $3.98.  To me that is quite a bargain.  It is little things like this that make room in our budget for buying better quality or specialty items.

Eight Dollars a Day and Gluten Free

My oldest is Gluten Free.  We have been sticking to our budget and staying Gluten Free for him.  It is more than a financial challenge… it is difficult for those of us, namely me, who love bread, pasta, and soy sauce.  To add an extra layer to the challenge he is a picky eater and can’t have cow’s milk.

First things first, I chose not to “substitute” gluten free items in for their gluten laden brothers.  If he can’t eat gluten then there is no bread.  I am not going to spend $6 a loaf or extra hours every couple of days just to fail epically at baking a decent and delicious bread that he would actually eat. And I am definitely not spending a small fortune on all of the “flours” that are required to make even a nasty tasting loaf of Gluten Free bread… let alone what is required to make a loaf that tastes just like it’s gluten filled counterparts.  There is just not room in the budget for those things and I am unapologetic.  

Another thing, I am cutting out refined sugar even more than I have in the past years.  No juice.  No sweets.  No desserts.  Fruits are our only source of easy sugar right now.  Luckily peaches have been on sale for only $0.20 a pound.  

That being said I have come up with nutritious and delicious meals for the whole family… and the complaints are… plentiful from his end but minimal from the rest of us.  I miss bread.  The girls miss bread.  Nobody is sleeping well.  And all of us are a little grouchy.  But I do notice that I no longer crave coffee, let alone my 1/4 cup of sugar in my coffee.  I am drinking more water and so are all 3 kids.  My Husband Extraordinaire is my rock and support through this.